Menu

Våra medarbetare

André Nilsson

Sundsvallandre.nilsson@adviceu.se070-208 58 68

André arbetar med IT-drifts- och förvaltningsupphandlingar samt rådgivning inom IT-strategi, IT-organisation och IT-säkerhet.

Ann-Sofie Malm

Administratör, Sundsvallann-sofie.malm@adviceu.se

Bengt Herlin

Stockholmbengt.herlin@adviceu.se072-312 66 00

Bengt arbetar med verksamhetsutveckling och upphandlingsrådgivning inom IT-system och IT-tjänster.

Bo Risslén

Umeåbo.risslen@adviceu.se070-233 99 17

Bo arbetar med upphandling, projektledning och verksamhetsutveckling med specialistkompetens inom IT och telekom.

Christer Lundberg

Örnsköldsvikchrister.lundberg@adviceu.se070-347 78 73

Christer arbetar  med verksamhetsanalys, förstudier, upphandlingsrådgivning, förändringsledning och processbaserad verksamhetsutveckling.

Elisabet Nilsson

Umeåelisabet.nilsson@adviceu.se070-288 84 34

Elisabet arbetar med projektledning. Elisabet har vana vid att driva verksamhets- och IT-projekt från både från kund- och leverantörssidan.

Erik Näslund

Sundsvallerik.naslund@adviceu.se076-868 69 69

Erik arbetar med upphandlingsrådgivning och projektledning med inriktning på IT.

Fredrik Björnskiöld

Örnsköldsvikfredrik.bjornskiold@adviceu.se​070 – 946 07 53

Fredrik arbetar med verksamhetsutveckling och upphandlingsrådgivning inom IT-system och IT-tjänster.

Håkan Häggblad

Örnsköldsvikhakan.haggblad@adviceu.se070-377 70 37

Håkan arbetar med avancerad rådgivning rörande verksamhetsutveckling och upphandling inom omåderna IT-system och IT-tjänster.

Håkan Sundberg

Sundsvallhakan.sundberg@adviceu.se070-312 64 02

Håkan arbetar främst med verksamhetsanalys, förstudier, projektledning och processbaserad verksamhetsutveckling.

Hans-Eric Lindström

Örnsköldsvikhans-eric.lindstrom@adviceu.se070 - 594 10 96

Hans-Eric är en teknisk verksamhetskonsult, med integrationer som specialområde.

Helen Könberg

Sundsvallhelen.konberg@adviceu.se070-240 84 91

Helen arbetar med upphandlingsrådgivning och projektledning.

Henning Johnsen

Sundsvallhenning.johnsen@adviceu.se070 – 209 93 94

Henning arbetar främst med upphandling och verksamhetsutveckling med lång erfarenhet från IT och Telekom.

Henrik Melander

Sundsvallhenrik.melander@adviceu.se070-879 47 20

Henrik arbetar med verksamhetsanalys och förstudier inom HR, samt upphandlingsrådgivning inom IT-system och IT-tjänster.

Jan Westberg

Umeåjan.westberg@adviceu.se070-657 08 57

Jan arbetar med projektledning i samband med upphandlingsprojekt samt upphandlingsrådgivning inom telekom, affärssystem och IT-tjänster.

Joachim Svensson

Malmöjoachim.svensson@adviceu.se070-980 04 40

Joachim bygger goda verksamheter genom affärsutveckling, förändringsledning och projektledning. Med sin breda ledarerfarenhet jobbar han även som mentor/coach och interimschefs uppdrag.

Jonas Nilsson

Örnsköldsvikjonas.nilsson@adviceu.se070-642 22 16

Jonas arbetar med verksamhetsutveckling och projektledning samt håller utbildningar inom dessa områden.

Linn Jansson

Umeålinn.jansson@adviceu.se072-7381298

Linn arbetar med projektledning och rådgivning inom GDPR.

Linus Gustafsson

Söderhamnlinus.gustafsson@adviceu.se070 - 301 45 96

Linus arbetar med verksamhetsutveckling, upphandlingsrådgivning och projektledning inom IT. Fokus på metodik för införandet av GDPR. Linus är Personuppgiftsombud för AdviceU-koncernen.

Maria Jonsson

Örnsköldsvikmaria.jonsson@adviceu.se070-347 82 32

Maria arbetar med process- och verksamhetsutveckling och projektledning.

Martin Grysell

Stockholmmartin.grysell@adviceu.se076-340 29 10

Martin arbetar med upphandlingsrådgivning och verksamhetsutveckling inom IT. Fokus på metodik för införandet av GDPR.

Mats Wilhemsson

Umeåmats.wilhelmsson@adviceu.se070-222 16 60

Mats arbetar med verksamhetsutveckling inom områdena IT- stöd och IT-tjänster.

Mikael Lövebrant

Göteborgmikael.lovebrant@adviceu.se076-777 97 00

Mikael arbetar med verksamhetsutveckling, projektledning och upphandlingsrådgivning inom IT-system och IT-tjänster.

Petter Ulander

VD, Sundsvallpetter.ulander@adviceu.se070-212 58 00

Petter arbetar med verksamhetsutveckling och upphandlingsrådgivning inom IT-system och IT-tjänster, samt som föreläsare/utbildare inom IT-upphandling.

Rickard Åkerman

Malmörickard.akerman@adviceu.se073-074 07 00

Genom lång erfarenhet av verksamhetsutveckling och förändringsledning bygger Rickard goda verksamheter med människan i fokus.

Sandra Jonsson

Umeåsandra.jonsson@adviceu.se

Sandra arbetar med verksamhetutveckling, projektledning, IT-arkitektur och upphandlingsrådgivning.

Stefan Olsson

Göteborgstefan.olsson@adviceu.se070-312 85 00

Stefan arbetar med förvaltningsstyrning, projektledning samt upphandlingsrådgivning av IT-system och tjänster.

Urban Holmgren

Umeåurban.holmgren@adviceu.se070-544 21 98

Urban arbetar med projektledning/ verksamhetsutveckling och upphandlingsrådgivning inom IT-området.

Urban Sandström

Umeåurban.sandstrom@adviceu.se070-522 56 59

Urban arbetar med process- och verksamhetutveckling, upphandlingsrådgivning och projektledning.

Veronica Thomsen

Malmöveronica.thomsen@adviceu.se

Veronica är en projektledare som arbetar med förändringsledning och verksamhetsutveckling. Veronica har lång erfarenhet från ledande positioner både med och utan personalansvar samt stark branschkännedom inom energi och telekombranscher.